Taiyo Yuden E4K316BJ105KF-T
E4K316BJ105KF-T picture photo
Mfg. Part Number
E4K316BJ105KF-T
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 1.0UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
E4K316BJ105KF-T.pdf
Availability of E4K316BJ105KF-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E4K316BJ105KF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of E4K316BJ105KF-T
Internal Part NumberEIS-E4K316BJ105KF-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.045" (1.15mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E4K316BJ105KF-T
Related LinksE4K316B, E4K316BJ105KF-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
E4K316BJ105KF-T Details Description
Related parts for E4K316BJ105KF-T
HEX STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 10pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKT datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM ROUND datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf