| Internal Part Number | EIS-E52-CA20A-4.8-4M | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Thermocouple, Temperature Probe | |
| Series | E52 | |
| Element Type | K - Type | |
| Temperature Range | 0 ~ 1050°C | |
| Length - Lead Wire | 4m | |
| Conductor Type | Non-Grounded | |
| Terminal Type | Exposed Lead Wires | |
| Length - Protective Tube | 200mm | |
| Diameter - Protective Tube | 4.8mm | |