| Internal Part Number | EIS-E52-IC35C-10 | |
| Element Type | J - Type | |
| Temperature Range | 0 ~ 1050°C | |
| Length - Lead Wire | - | |
| Conductor Type | Non-Grounded | |
| Terminal Type | Enclosed Terminals | |
| Length - Protective Tube | 350mm | |
| Diameter - Protective Tube | 10mm | |