Pulse Electronics Corporation E5908-58C1W2-L
E5908-58C1W2-L picture photo
Mfg. Part Number
E5908-58C1W2-L
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
E5908-58C1W2-L.pdf
Availability of E5908-58C1W2-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5908-58C1W2-L Order Process
Ship out your order
Specifications of E5908-58C1W2-L
Internal Part NumberEIS-E5908-58C1W2-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series-
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports8
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
RatingsCat3
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness6µin (0.152µm)
Housing MaterialPolyamide (PA FR52), Nylon FR52
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5908-58C1W2-L
Related LinksE5908-5, E5908-58C1W2-L Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
E5908-58C1W2-L Details Description
Related parts for E5908-58C1W2-L
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 23POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
4022 W/ 2 SETSOFNORM SWITCHES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO204AL datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM datasheet.pdf