Omron Automation & Safety E5AC-QR4A5M-010
E5AC-QR4A5M-010 picture photo
Mfg. Part Number
E5AC-QR4A5M-010
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
E5AC-QR4A5M-010.pdf
Availability of E5AC-QR4A5M-010
QUANTITY
E5AC-QR4A5M-010 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5AC-QR4A5M-010
Internal Part NumberEIS-E5AC-QR4A5M-010
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5AC
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (5), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.984" (25.00mm), 0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Heater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5AC-QR4A5M-010
Related LinksE5AC-QR, E5AC-QR4A5M-010 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5AC-QR4A5M-010 Details Description
Related parts for E5AC-QR4A5M-010
CAP ARRAY 100PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 32POS datasheet.pdf
LCD 15" MONITOR W/ TOUCH SCREEN datasheet.pdf
CONTROL LIQUID LEVEL 24VAC TRACK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf