Omron Automation & Safety E5C2-R20K-2192F-AC120
E5C2-R20K-2192F-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
E5C2-R20K-2192F-AC120
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V
Datasheet Download
E5C2-R20K-2192F-AC120.pdf
Availability of E5C2-R20K-2192F-AC120
QUANTITY
E5C2-R20K-2192F-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5C2-R20K-2192F-AC120
Internal Part NumberEIS-E5C2-R20K-2192F-AC120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationE5C2 Coil Voltage Jan/2014
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5C2
TypeTemperature Controller (Type K)
Input Range32°F ~ 2192°F
Output TypeRelay
Control MethodOn/Off
Communications-
Number Of Characters Per Row-
Display TypeAnalog Dial
Display Characters - Height-
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP40 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesSensor Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5C2-R20K-2192F-AC120
Related LinksE5C2-R20K-, E5C2-R20K-2192F-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5C2-R20K-2192F-AC120 Details Description
Related parts for E5C2-R20K-2192F-AC120
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BUSHING PUNCH datasheet.pdf
3.5 PROJ CAPACITIVE TOUCHSCREEN datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf