Omron Automation & Safety E5C2R20J0400C32752F-AC120
E5C2R20J0400C32752F-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
E5C2R20J0400C32752F-AC120
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V
Datasheet Download
E5C2R20J0400C32752F-AC120.pdf
Availability of E5C2R20J0400C32752F-AC120
QUANTITY
E5C2R20J0400C32752F-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5C2R20J0400C32752F-AC120
Internal Part NumberEIS-E5C2R20J0400C32752F-AC120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationE5C2 Coil Voltage Jan/2014
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5C2
TypeTemperature Controller (Type J)
Input Range0°C ~ 400°C, 32°F ~ 752°F
Output TypeRelay
Control MethodOn/Off
Communications-
Number Of Characters Per Row-
Display TypeAnalog Dial
Display Characters - Height-
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP40 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesSensor Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5C2R20J0400C32752F-AC120
E5C2R20J0400C32752F-AC120 Details Description
Related parts for E5C2R20J0400C32752F-AC120
RES SMD 715K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 5A ITO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24WSOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf