Omron Automation & Safety E5CN-C1LU AC100-240
E5CN-C1LU AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CN-C1LU AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5CN-C1LU AC100-240.pdf
Availability of E5CN-C1LU AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5CN-C1LU AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CN-C1LU AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CN-C1LU AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE5CN Series Jun/2014
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CN
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP50 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C