Omron Automation & Safety E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24
E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24 picture photo
Mfg. Part Number
E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24.pdf
Availability of E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24
Internal Part NumberEIS-E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CN
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row5, 5
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24
Related LinksE5CN-HTQ2MD, E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24 Details Description
Related parts for E5CN-HTQ2MD-500 AC/DC24
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
ATTENUATOR BNC MALE-FEMALE 14DB datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW DIP PIANO SEALED 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 500MM 1.37 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf