Omron Automation & Safety E5CN-Q2ML-500 AC100-240
E5CN-Q2ML-500 AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5CN-Q2ML-500 AC100-240.pdf
Availability of E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5CN-Q2ML-500 AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CN
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Related LinksE5CN-Q2ML-5, E5CN-Q2ML-500 AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CN-Q2ML-500 AC100-240 Details Description
Related parts for E5CN-Q2ML-500 AC100-240
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V JB 0402 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV CH 1808 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf