Omron Automation & Safety E5CN-Q2ML-500 AC100-240
E5CN-Q2ML-500 AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Brief Description
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5CN-Q2ML-500 AC100-240.pdf
Availability of E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5CN-Q2ML-500 AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CN
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CN-Q2ML-500 AC100-240
Related LinksE5CN-Q2ML-5, E5CN-Q2ML-500 AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CN-Q2ML-500 AC100-240 Details Description
Related parts for E5CN-Q2ML-500 AC100-240
CONN HEADER RTANG 8POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SWITCH CABLE 4PST UL CSA 250V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 88W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 8SOP datasheet.pdf
SCR 1200V 471A TO-118 datasheet.pdf