Omron Automation & Safety E5EC-CQ4A5M-010
E5EC-CQ4A5M-010 picture photo
Mfg. Part Number
E5EC-CQ4A5M-010
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
E5EC-CQ4A5M-010.pdf
Availability of E5EC-CQ4A5M-010
QUANTITY
E5EC-CQ4A5M-010 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EC-CQ4A5M-010
Internal Part NumberEIS-E5EC-CQ4A5M-010
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EC
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay (4), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Heater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EC-CQ4A5M-010
Related LinksE5EC-CQ, E5EC-CQ4A5M-010 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5EC-CQ4A5M-010 Details Description
Related parts for E5EC-CQ4A5M-010
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 21A TO-220F datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 10KOHM 10% datasheet.pdf
CAP ALUM 2600UF 75V SCREW datasheet.pdf
END PLUG FOR K2 LINKLEDS datasheet.pdf
POWER CONN DUST COVER datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf