Omron Automation & Safety E5EC-QR4A5M-010
E5EC-QR4A5M-010 picture photo
Mfg. Part Number
E5EC-QR4A5M-010
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
E5EC-QR4A5M-010.pdf
Availability of E5EC-QR4A5M-010
QUANTITY
E5EC-QR4A5M-010 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EC-QR4A5M-010
Internal Part NumberEIS-E5EC-QR4A5M-010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EC
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (5), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Heater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EC-QR4A5M-010
Related LinksE5EC-QR, E5EC-QR4A5M-010 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5EC-QR4A5M-010 Details Description
Related parts for E5EC-QR4A5M-010
GDT 500V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
DIODE PIN ANTI 80V 100MA TSLP4-7 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 4ROW VERT datasheet.pdf
RES SMD 227.27 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf