Omron Automation & Safety E5EC-QR4D5M-011
E5EC-QR4D5M-011 picture photo
Mfg. Part Number
E5EC-QR4D5M-011
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
E5EC-QR4D5M-011.pdf
Availability of E5EC-QR4D5M-011
QUANTITY
E5EC-QR4D5M-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EC-QR4D5M-011
Internal Part NumberEIS-E5EC-QR4D5M-011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EC
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (5), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Heater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EC-QR4D5M-011
Related LinksE5EC-QR, E5EC-QR4D5M-011 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5EC-QR4D5M-011 Details Description
Related parts for E5EC-QR4D5M-011
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 100VC SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/BLANK datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 15.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
BEVEL 1.00MM (0.04) datasheet.pdf