Omron Automation & Safety E5EN-C3ML-500-N AC100-240
E5EN-C3ML-500-N AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5EN-C3ML-500-N AC100-240
Brief Description
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5EN-C3ML-500-N AC100-240.pdf
Availability of E5EN-C3ML-500-N AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5EN-C3ML-500-N AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EN-C3ML-500-N AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5EN-C3ML-500-N AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EN
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.465" (11.80mm), 0.319" (8.10mm), 0.228" (5.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EN-C3ML-500-N AC100-240
E5EN-C3ML-500-N AC100-240 Details Description
Related parts for E5EN-C3ML-500-N AC100-240
IDC CABLE - MSR26K/MC26M/X datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
TERM MALE TIN 22AWG CRIMP datasheet.pdf
AMC B+ CUSTOM 170 CKT PWR WAFERS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.16"L X 2.87"W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.84A 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf