Omron Automation & Safety E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24
E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24 picture photo
Mfg. Part Number
E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V
Datasheet Download
E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24.pdf
Availability of E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24
QUANTITY
E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24
Internal Part NumberEIS-E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EN-HT
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (4)
Display Characters - Height0.465" (11.80mm), 0.319" (8.10mm), 0.228" (5.80mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Option Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24
E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24 Details Description
Related parts for E5EN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24
RES SMD 30.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220FM datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf