Omron Automation & Safety E5EZ-C3T AC100-240
E5EZ-C3T AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5EZ-C3T AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5EZ-C3T AC100-240.pdf
Availability of E5EZ-C3T AC100-240
QUANTITY
E5EZ-C3T AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EZ-C3T AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5EZ-C3T AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EZ
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeAnalog, Relay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.551" (14.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EZ-C3T AC100-240
Related LinksE5EZ-C3T , E5EZ-C3T AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5EZ-C3T AC100-240 Details Description
Related parts for E5EZ-C3T AC100-240
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14SO datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 22POS TIN SMD datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 1.5 INCH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
75MM ARM/FUNNEL FOR QUD FM EXTRC datasheet.pdf