Omron Automation & Safety E5GN-C1L AC100-240
E5GN-C1L AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5GN-C1L AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5GN-C1L AC100-240.pdf
Availability of E5GN-C1L AC100-240
QUANTITY
E5GN-C1L AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5GN-C1L AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5GN-C1L AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5GN
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.295" (7.50mm), 0.142" (3.60mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 45.00mm x 22.20mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5GN-C1L AC100-240
Related LinksE5GN-C1L , E5GN-C1L AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5GN-C1L AC100-240 Details Description
Related parts for E5GN-C1L AC100-240
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC BUFFER 10XGAMMA 9.5MA 28HTSSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RD422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MC65 SERIES datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 98 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf