Omron Automation & Safety E5GN-QTC AC100-240
E5GN-QTC AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5GN-QTC AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V
Datasheet Download
E5GN-QTC AC100-240.pdf
Availability of E5GN-QTC AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5GN-QTC AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5GN-QTC AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5GN-QTC AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5GN
TypeTemperature Controller (Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeVoltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height-
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 45.00mm x 22.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5GN-QTC AC100-240
Related LinksE5GN-QTC , E5GN-QTC AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5GN-QTC AC100-240 Details Description
Related parts for E5GN-QTC AC100-240
IC PROM SER 2MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf
IC MONITOR PWR/CURR BIDIR 10MSOP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
S-8 S.C.BAY BASE LP datasheet.pdf
BOARD EVAL L6562 AND L6599 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO213AB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LGH, HIGH VOLTAGE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf