Omron Automation & Safety E5GN-RTC AC100-240
E5GN-RTC AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5GN-RTC AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Datasheet Download
E5GN-RTC AC100-240.pdf
Availability of E5GN-RTC AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5GN-RTC AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5GN-RTC AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5GN-RTC AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5GN
TypeTemperature Controller (Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeRelay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.295" (7.50mm), 0.142" (3.60mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 45.00mm x 22.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5GN-RTC AC100-240
Related LinksE5GN-RTC , E5GN-RTC AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5GN-RTC AC100-240 Details Description
Related parts for E5GN-RTC AC100-240
DUCT SLOT PVC LGY 3X5"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
CABLE USB 1.1 A MALE-B MALE 3M datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 100 PIN 6" RBW JACKP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23 datasheet.pdf