Pulse Electronics Corporation E828B-221A14-L
E828B-221A14-L picture photo
Mfg. Part Number
E828B-221A14-L
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) and USB TypeA (2) 14 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal
Datasheet Download
E828B-221A14-L.pdf
Availability of E828B-221A14-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E828B-221A14-L Order Process
Ship out your order
Specifications of E828B-221A14-L
Internal Part NumberEIS-E828B-221A14-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package960
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
SeriesE828B
PackagingTray
Connector TypeFirewire (IEEE 1394) and USB - A (2)
Number of Contacts14
GenderReceptacle
Specifications-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesShielded
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E828B-221A14-L
Related LinksE828B-2, E828B-221A14-L Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
E828B-221A14-L Details Description
Related parts for E828B-221A14-L
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR A4957SES datasheet.pdf
CRIMP TOOL MINI W/LOCATOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf