United Chemi-Con E91F401VND561MB50T
E91F401VND561MB50T picture photo
Mfg. Part Number
E91F401VND561MB50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
E91F401VND561MB50T.pdf
Availability of E91F401VND561MB50T
QUANTITY
E91F401VND561MB50T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F401VND561MB50T
Internal Part NumberEIS-E91F401VND561MB50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)164 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F401VND561MB50T
Related LinksE91F401VN, E91F401VND561MB50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F401VND561MB50T Details Description
Related parts for E91F401VND561MB50T
IC CONTROLLER LI-ION 4.5V 16QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CUSTOM UMQ MAT 47.5"X33" SPCL datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf