United Chemi-Con E91F401VND821MA80T
E91F401VND821MA80T picture photo
Mfg. Part Number
E91F401VND821MA80T
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
E91F401VND821MA80T.pdf
Availability of E91F401VND821MA80T
QUANTITY
E91F401VND821MA80T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F401VND821MA80T
Internal Part NumberEIS-E91F401VND821MA80T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)107 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.248" (82.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F401VND821MA80T
Related LinksE91F401VN, E91F401VND821MA80T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F401VND821MA80T Details Description
Related parts for E91F401VND821MA80T
DIODE VAR CAPAC 30V 10PF SOT23-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/1N4007 PA BG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 630VDC datasheet.pdf