United Chemi-Con E91F401VNT182MUA5T
E91F401VNT182MUA5T picture photo
Mfg. Part Number
E91F401VNT182MUA5T
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
E91F401VNT182MUA5T.pdf
Availability of E91F401VNT182MUA5T
QUANTITY
E91F401VNT182MUA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F401VNT182MUA5T
Internal Part NumberEIS-E91F401VNT182MUA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.7A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F401VNT182MUA5T
Related LinksE91F401VN, E91F401VNT182MUA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F401VNT182MUA5T Details Description
Related parts for E91F401VNT182MUA5T
CONN RECEPT PIN .040-.060" .106" datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
JOINER TOOL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf