United Chemi-Con E91F421VNT821MC50T
E91F421VNT821MC50T picture photo
Mfg. Part Number
E91F421VNT821MC50T
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
E91F421VNT821MC50T.pdf
Availability of E91F421VNT821MC50T
QUANTITY
E91F421VNT821MC50T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F421VNT821MC50T
Internal Part NumberEIS-E91F421VNT821MC50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)126 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F421VNT821MC50T
Related LinksE91F421VN, E91F421VNT821MC50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F421VNT821MC50T Details Description
Related parts for E91F421VNT821MC50T
CONN ADAPT TNC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
RES 196K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.55A SYNC 6DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DIES VERSA/INDENTER CRMP 8AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC 32CH ANALOG SWITCH 64QFN datasheet.pdf
47UF 25V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf