United Chemi-Con E91F451VNT152MUA5T
E91F451VNT152MUA5T picture photo
Mfg. Part Number
E91F451VNT152MUA5T
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
E91F451VNT152MUA5T.pdf
Availability of E91F451VNT152MUA5T
QUANTITY
E91F451VNT152MUA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F451VNT152MUA5T
Internal Part NumberEIS-E91F451VNT152MUA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)61 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.4A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F451VNT152MUA5T
Related LinksE91F451VN, E91F451VNT152MUA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F451VNT152MUA5T Details Description
Related parts for E91F451VNT152MUA5T
RES SMD 49.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
LED CBI 4X3 G,G,G,G,X,X,Y/G,X datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf