United Chemi-Con E92F351VNT332MCA5T
E92F351VNT332MCA5T picture photo
Mfg. Part Number
E92F351VNT332MCA5T
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
E92F351VNT332MCA5T.pdf
Availability of E92F351VNT332MCA5T
QUANTITY
E92F351VNT332MCA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F351VNT332MCA5T
Internal Part NumberEIS-E92F351VNT332MCA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.2A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F351VNT332MCA5T
Related LinksE92F351VN, E92F351VNT332MCA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F351VNT332MCA5T Details Description
Related parts for E92F351VNT332MCA5T
TVS DIODE 58VWM 121VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 300 OHM 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 442 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-50' YLLW/GREEN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf