United Chemi-Con E92F3J1VSN331MR40T
E92F3J1VSN331MR40T picture photo
Mfg. Part Number
E92F3J1VSN331MR40T
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
E92F3J1VSN331MR40T.pdf
Availability of E92F3J1VSN331MR40T
QUANTITY
E92F3J1VSN331MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F3J1VSN331MR40T
Internal Part NumberEIS-E92F3J1VSN331MR40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)302 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F3J1VSN331MR40T
Related LinksE92F3J1VS, E92F3J1VSN331MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F3J1VSN331MR40T Details Description
Related parts for E92F3J1VSN331MR40T
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5V 110W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf