United Chemi-Con E92F3J1VSN561MA50T
E92F3J1VSN561MA50T picture photo
Mfg. Part Number
E92F3J1VSN561MA50T
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
E92F3J1VSN561MA50T.pdf
Availability of E92F3J1VSN561MA50T
QUANTITY
E92F3J1VSN561MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F3J1VSN561MA50T
Internal Part NumberEIS-E92F3J1VSN561MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)164 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F3J1VSN561MA50T
Related LinksE92F3J1VS, E92F3J1VSN561MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F3J1VSN561MA50T Details Description
Related parts for E92F3J1VSN561MA50T
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN SPIROL M SERIES 5.56MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 200' datasheet.pdf
CRIMP FERRULE FOR FVG.00. datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf