United Chemi-Con E92F401VND102MB65T
E92F401VND102MB65T picture photo
Mfg. Part Number
E92F401VND102MB65T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
E92F401VND102MB65T.pdf
Availability of E92F401VND102MB65T
QUANTITY
E92F401VND102MB65T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F401VND102MB65T
Internal Part NumberEIS-E92F401VND102MB65T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)96 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.657" (67.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F401VND102MB65T
Related LinksE92F401VN, E92F401VND102MB65T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F401VND102MB65T Details Description
Related parts for E92F401VND102MB65T
Crystal 22.1184MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 1POS .250 RED datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-18AWG TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CABLE ENCODER & PWR W/O BRAKE 10 datasheet.pdf
RES 178 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf