United Chemi-Con E92F401VNT222MUA5T
E92F401VNT222MUA5T picture photo
Mfg. Part Number
E92F401VNT222MUA5T
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
E92F401VNT222MUA5T.pdf
Availability of E92F401VNT222MUA5T
QUANTITY
E92F401VNT222MUA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F401VNT222MUA5T
Internal Part NumberEIS-E92F401VNT222MUA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.4A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F401VNT222MUA5T
Related LinksE92F401VN, E92F401VNT222MUA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F401VNT222MUA5T Details Description
Related parts for E92F401VNT222MUA5T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C S 18" RBW FLOAT NI datasheet.pdf