United Chemi-Con E92F451VNT122MC65T
E92F451VNT122MC65T picture photo
Mfg. Part Number
E92F451VNT122MC65T
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
E92F451VNT122MC65T.pdf
Availability of E92F451VNT122MC65T
QUANTITY
E92F451VNT122MC65T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F451VNT122MC65T
Internal Part NumberEIS-E92F451VNT122MC65T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)66 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.4A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.657" (67.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F451VNT122MC65T
Related LinksE92F451VN, E92F451VNT122MC65T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F451VNT122MC65T Details Description
Related parts for E92F451VNT122MC65T
MOD PWR IN/OUT 2PL SLD 1.5MM PNL datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR 600MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf