United Chemi-Con E92F451VNT821MC50T
E92F451VNT821MC50T picture photo
Mfg. Part Number
E92F451VNT821MC50T
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
E92F451VNT821MC50T.pdf
Availability of E92F451VNT821MC50T
QUANTITY
E92F451VNT821MC50T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F451VNT821MC50T
Internal Part NumberEIS-E92F451VNT821MC50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)93 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F451VNT821MC50T
Related LinksE92F451VN, E92F451VNT821MC50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F451VNT821MC50T Details Description
Related parts for E92F451VNT821MC50T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf