United Chemi-Con E92F501VNT182MCA5T
E92F501VNT182MCA5T picture photo
Mfg. Part Number
E92F501VNT182MCA5T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
E92F501VNT182MCA5T.pdf
Availability of E92F501VNT182MCA5T
QUANTITY
E92F501VNT182MCA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F501VNT182MCA5T
Internal Part NumberEIS-E92F501VNT182MCA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F501VNT182MCA5T
Related LinksE92F501VN, E92F501VNT182MCA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F501VNT182MCA5T Details Description
Related parts for E92F501VNT182MCA5T
JUMPER-H1502TR/A3049R/H1500TR12" datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE 1PH 12A 600V GBPC-W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
OSC VCXO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
LMZF 5/8/135 3.5OR datasheet.pdf
UM5-4224 SAFETY MAT datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH FXS ZSI 64QFN datasheet.pdf
RIBBON HYBRID 4 WIDE WITH TD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf