Carling Technologies EA1-B0-24-615-12A-CC
EA1-B0-24-615-12A-CC picture photo
Mfg. Part Number
EA1-B0-24-615-12A-CC
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 15A 600VAC 125VDC
Datasheet Download
EA1-B0-24-615-12A-CC.pdf
Availability of EA1-B0-24-615-12A-CC
QUANTITY
EA1-B0-24-615-12A-CC Order Process
Ship out your order
Specifications of EA1-B0-24-615-12A-CC
Internal Part NumberEIS-EA1-B0-24-615-12A-CC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesE
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC125V
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EA1-B0-24-615-12A-CC
Related LinksEA1-B0-24-, EA1-B0-24-615-12A-CC Datasheet, Carling Technologies Distributor
EA1-B0-24-615-12A-CC Details Description
Related parts for EA1-B0-24-615-12A-CC
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 2W 83DB 20X40MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf