Carling Technologies EA1-B0-24-620-12A-CC
EA1-B0-24-620-12A-CC picture photo
Mfg. Part Number
EA1-B0-24-620-12A-CC
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 20A 600VAC 125VDC
Datasheet Download
EA1-B0-24-620-12A-CC.pdf
Availability of EA1-B0-24-620-12A-CC
QUANTITY
EA1-B0-24-620-12A-CC Order Process
Ship out your order
Specifications of EA1-B0-24-620-12A-CC
Internal Part NumberEIS-EA1-B0-24-620-12A-CC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesE
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC125V
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EA1-B0-24-620-12A-CC
Related LinksEA1-B0-24-, EA1-B0-24-620-12A-CC Datasheet, Carling Technologies Distributor
EA1-B0-24-620-12A-CC Details Description
Related parts for EA1-B0-24-620-12A-CC
CONN HEADER 16POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MMIC IMAGE REJECT MXR 6-30GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
IC FPGA 184 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf
CONN HEADER CPT 8POS SIDE SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf