Everlight Electronics Co Ltd EAPL2214WA0
EAPL2214WA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAPL2214WA0
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED WHITE CLEAR 2SMD
Datasheet Download
EAPL2214WA0.pdf
Availability of EAPL2214WA0
QUANTITY
EAPL2214WA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAPL2214WA0
Internal Part NumberEIS-EAPL2214WA0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating1258mcd
Lens Style/SizeOval with Flat Top, 1.70mm x 1.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension2.20mm L x 1.40mm W
Height (Max)1.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAPL2214WA0
Related LinksEAPL2, EAPL2214WA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAPL2214WA0 Details Description
Related parts for EAPL2214WA0
RES 1.8K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
BOARD ZAS DDR datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 210MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201AD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 50A TO-220F datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.5A 22.1 MOHM datasheet.pdf