Everlight Electronics Co Ltd EAST16082YA0
EAST16082YA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST16082YA0
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST16082YA0.pdf
Availability of EAST16082YA0
QUANTITY
EAST16082YA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST16082YA0
Internal Part NumberEIS-EAST16082YA0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating32mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test5mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant590nm
Wavelength - Peak591nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package*
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.25mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST16082YA0
Related LinksEAST16, EAST16082YA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST16082YA0 Details Description
Related parts for EAST16082YA0
ATTENUATOR 7 DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS SIDE ENT 7.62MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 52POS GOLD SMD datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
KIT 5 1/2 DIG DVM datasheet.pdf
SERVO DRIVE 5KW 200V 3 PHASE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf