Everlight Electronics Co Ltd EAST1608GA4
EAST1608GA4 picture photo
Mfg. Part Number
EAST1608GA4
Brief Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST1608GA4.pdf
Availability of EAST1608GA4
QUANTITY
EAST1608GA4 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST1608GA4
Internal Part NumberEIS-EAST1608GA4
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating20mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.05V
Current - Test20mA
Viewing Angle100°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant562nm
Wavelength - Peak561nm
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST1608GA4
Related LinksEAST1, EAST1608GA4 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST1608GA4 Details Description
Related parts for EAST1608GA4
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
SINGLE M8 LONG PW 2M PNP NC datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf