Everlight Electronics Co Ltd EAST1608RA1
EAST1608RA1 picture photo
Mfg. Part Number
EAST1608RA1
Datasheet Download
EAST1608RA1.pdf
Availability of EAST1608RA1
QUANTITY
EAST1608RA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST1608RA1
Internal Part NumberEIS-EAST1608RA1
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating79mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle100°
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST1608RA1
Related LinksEAST1, EAST1608RA1 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST1608RA1 Details Description
Related parts for EAST1608RA1
HEADER OPEN CUP 2LVL .600 28POS datasheet.pdf
IC RESET GEN 2.93V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2" YELLOW REFLECT VINYL 30FT RL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
COLLET 7.2MM DIA GRAY PSU datasheet.pdf