Everlight Electronics Co Ltd EAST1608RGA0
EAST1608RGA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST1608RGA0
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN/RED DIFFUSED 0603 SMD
Datasheet Download
EAST1608RGA0.pdf
Availability of EAST1608RGA0
QUANTITY
EAST1608RGA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST1608RGA0
Internal Part NumberEIS-EAST1608RGA0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Red
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating126mcd Green, 50mcd Red
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V Green, 2V Red
Current - Test10mA Green, 10mA Red
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant528nm Green, 620nm Red
Wavelength - Peak518nm Green, 632nm Red
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST1608RGA0
Related LinksEAST16, EAST1608RGA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST1608RGA0 Details Description
Related parts for EAST1608RGA0
RES SMD 3.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 22.5UF 10% 440VAC QC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SCREW FOR SRT2 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 149K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
KIT EVALUATION IDTP9035 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf