| Internal Part Number | EIS-EASV1803WA0 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | White | |
| Lens Color | Yellow | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 135mcd | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 1.10mm x 0.30mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3V | |
| Current - Test | 5mA | |
| Viewing Angle | 130° | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.80mm L x 1.00mm W | |
| Height (Max) | 0.35mm | |