FFF EB08015300J0G
EB08015300J0G picture photo
Mfg. Part Number
EB08015300J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA PARALLEL
Datasheet Download
EB08015300J0G.pdf
Availability of EB08015300J0G
QUANTITY
EB08015300J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EB08015300J0G
Internal Part NumberEIS-EB08015300J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,070
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEB
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB08015300J0G
Related LinksEB0801, EB08015300J0G Datasheet, FFF Distributor
EB08015300J0G Details Description
Related parts for EB08015300J0G
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 9.1NS 44VQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 120mA Backlight 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN FPC TOP 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC 2TX/LX-SM1550 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf