FFF EB22015300J0G
EB22015300J0G picture photo
Mfg. Part Number
EB22015300J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA PARALLEL
Datasheet Download
EB22015300J0G.pdf
Availability of EB22015300J0G
QUANTITY
EB22015300J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EB22015300J0G
Internal Part NumberEIS-EB22015300J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEB
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB22015300J0G
Related LinksEB2201, EB22015300J0G Datasheet, FFF Distributor
EB22015300J0G Details Description
Related parts for EB22015300J0G
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 10BIT BUS-INTFC D 3ST 24-SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 10000PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5MM VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 PG29 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 0606 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf