B B Battery EB24-12N-I1
EB24-12N-I1 picture photo
Mfg. Part Number
EB24-12N-I1
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
LEAD ACID BATTERY 12V
Datasheet Download
EB24-12N-I1.pdf
Availability of EB24-12N-I1
QUANTITY
EB24-12N-I1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EB24-12N-I1
Internal Part NumberEIS-EB24-12N-I1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesEB
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity24Ah
Size / Dimension7.20" L x 3.03" W x 6.69" H (183.0mm x 77.0mm x 170.0mm)
Termination StyleBolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB24-12N-I1
Related LinksEB24-, EB24-12N-I1 Datasheet, B B Battery Distributor
EB24-12N-I1 Details Description
Related parts for EB24-12N-I1
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1/8" datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 20A TO220FM datasheet.pdf