FFF EB24215000J0G
EB24215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EB24215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA INTERLACE
Datasheet Download
EB24215000J0G.pdf
Availability of EB24215000J0G
QUANTITY
EB24215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EB24215000J0G
Internal Part NumberEIS-EB24215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEB
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level12
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB24215000J0G
Related LinksEB2421, EB24215000J0G Datasheet, FFF Distributor
EB24215000J0G Details Description
Related parts for EB24215000J0G
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 500V 1111 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AA datasheet.pdf
RES 300 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf