FFF EB34015000J0G
EB34015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EB34015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA INTERLACE
Datasheet Download
EB34015000J0G.pdf
Availability of EB34015000J0G
QUANTITY
EB34015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EB34015000J0G
Internal Part NumberEIS-EB34015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEB
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level17
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB34015000J0G
Related LinksEB3401, EB34015000J0G Datasheet, FFF Distributor
EB34015000J0G Details Description
Related parts for EB34015000J0G
MOD PWR STD FILTER 1A 2PL QC PNL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 36SOJ datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 10MM datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.25W DO204AL datasheet.pdf