FFF EB42215300J0G
EB42215300J0G picture photo
Mfg. Part Number
EB42215300J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA PARALLEL
Datasheet Download
EB42215300J0G.pdf
Availability of EB42215300J0G
QUANTITY
EB42215300J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EB42215300J0G
Internal Part NumberEIS-EB42215300J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEB
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level21
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB42215300J0G
Related LinksEB4221, EB42215300J0G Datasheet, FFF Distributor
EB42215300J0G Details Description
Related parts for EB42215300J0G
CONN SCREWLOCK KIT 2 ASSY/PACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 2A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 234 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
PUNCH RD .750 COND datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.00068 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf