Vishay/Dale EB72S-SA0640W
EB72S-SA0640W picture photo
Mfg. Part Number
EB72S-SA0640W
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A
Datasheet Download
EB72S-SA0640W.pdf
Availability of EB72S-SA0640W
QUANTITY
EB72S-SA0640W Order Process
Ship out your order
Specifications of EB72S-SA0640W
Internal Part NumberEIS-EB72S-SA0640W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesEB7S
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row6
Number of Positions12
Card Thickness0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - Insulation-
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB72S-SA0640W
Related LinksEB72S-, EB72S-SA0640W Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EB72S-SA0640W Details Description
Related parts for EB72S-SA0640W
PTC RESETTABLE 16V 8A RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 40POS datasheet.pdf