Sullins Connector Solutions EBA15DRMN
EBA15DRMN picture photo
Mfg. Part Number
EBA15DRMN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW
Datasheet Download
EBA15DRMN.pdf
Availability of EBA15DRMN
QUANTITY
EBA15DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA15DRMN
Internal Part NumberEIS-EBA15DRMN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA15DRMN
Related LinksEBA1, EBA15DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA15DRMN Details Description
Related parts for EBA15DRMN
IC DETECTOR VOLT 2.8V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 395MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 50000UF 15V SCREW datasheet.pdf
ACCESSORY FOR ISSC datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 410MW SOD123 datasheet.pdf